Төгәл булмаган мәгълүматларны үз шәхси хисапка ничек кертергә?

2018 елның 12 сентябре, чәршәмбе

Россия Федерациясе Пенсия фондының Татарстан Республикасы Аксубай районындагы идарәсе шуны искәртә: Россия Федерациясе Пенсия фондында мәҗбүри пенсия иминияте системасында теркәлгән һәр гражданинның пенсия хокуклары турында мәгълүмат бар. Бу мәгълүмат конфиденциаль һәм гражданнарның шәхси мәгълүматларын саклауга куела торган билгеләнгән кагыйдәләр нигезендә саклана. ИЛСДА күрсәтелгән мәгълүматлар эш бирүчеләр һәм гражданнар тарафыннан ПФРга бирелгән мәгълүматлар нигезендә формалаштырылган.

Шәхси хисапта  күрсәтелгән пенсия күләмен түбәндәгеләрдән белергә була:

- Гражданнарның шәхси кабинеты;

- ПФРның клиентлар хезмәте аша;

- портал аша gosuslugi.ru;

- банк аша.

Әгәр гражданин нинди дә булса мәгълүматлар исәпкә алынмаган яисә тулы күләмдә исәпкә алынмаган дип санаса, аңа, индивидуаль (персональ) исәпкә алу системасында теркәлгәннән соң (2002 елдан) эш чорына карата, эш бирүчеләргә Россия Пенсия фондына белешмәләр тапшыру өчен мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Индивидуаль (персонификацияләнгән) исәпкә алу системасында (2002 елга кадәр) теркәлгәнче расланган документлар белән яшәү урыны буенча Россия Пенсия фондына мөрәҗәгать итәргә кирәк.

Әгәр хезмәт кенәгәсе юк яисә анда дөрес булмаган мәгълүматлар булса, эш бирүчеләр биргән яисә тиешле дәүләт (муниципаль) органнары биргән язма хезмәт килешүләре, боерыклардан өземтәләр, шәхси счетлардан язмалар һәм хезмәт хакы бирүгә ведомостьлар кабул ителә.

Граждан-хокукый характердагы шартнамәләр буенча эш чорлары тиешле хокукый мөнәсәбәтләр барлыкка килгән көнгә гамәлдә булган граждан законнары нигезендә рәсмиләштерелгән һәм эш бирүченең мәҗбүри түләүләрне түләү турындагы документы белән Россия Федерациясе Пенсия фондының территориаль органы яки мәҗбүри түләүләрне түләү турындагы территориаль салым органы документы белән раслана.

Эш, башка эшчәнлек чорларын, башка чорларны раслаган документларны, иминләштерелгән затның фамилиясе, исеме, атасының исеме (булган очракта) булырга тиеш, аңа документ бирелә, саны, бер ай һәм аның туган елы, эш урыны, эш вакыты (башка эшчәнлек чоры), һөнәре (вазыйфа), аларны бирү нигезләре (боерыклар, шәхси счетлар һәм башка документлар). Стажны санаганда исәпкә алына торган хезмәт кенәгәсендәге язмалар бүгенгесе  көндә гамәлдә булган хезмәт законнары нигезендә рәсмиләштерелергә тиеш.

2002 елдан башлап иминиятләштерелгән зат буларак теркәлгәннән соң эш һәм (яисә) бүтән эшчәнлек чоры иминият взносларын исәпләү һәм түләү очрагында гына иминият стажына кертелә.