6 сентябрь көнне монополиягә каршы федераль хезмәтнең Татарстан Республикасы буенча идарәсе тарафыннан ачыктан-ачык сөйләшү узды

2018 елның 18 сентябре, сишәмбе

Көн тәртибенә ведомствоның төп эш юнәлешләре куелган иде: хакимият органнары, реклама, монополиягә каршы законнарны үтәүне тикшерү һәм мондый чараларда иң популяр сорау – дәүләт һәм муниципаль сатып алуларны тикшерү. Дискуссиягә республика һәм муниципаль хакимият органнары, контрольлек итүче органнар вәкилләре, бизнес-җәмәгатьчелек вәкилләре, иҗтимагый оешмалар һәм дәүләт (муниципаль) ихтыяҗларын тәэмин итү өчен товарлар, эшләр, хезмәт күрсәтүләр, сатып алулар өлкәсендә хокук мөнәсәбәтләре субъектлары вәкилләре чакырылган иде. ММЧ да кушылды-республика журналистлары өчен чара башланыр алдыннан матбугат очрашуы оештырылды, аның барышында медиа-җәмәгатьчелек вәкилләренең сорауларына җитәкче урынбасары Игорь Павлов җавап бирде.

Тикшерүләрнең модераторы ролен үз өстенә алган Игорь Павлов үз нотыгында республика муниципалитетларында хакимият органнары ягыннан закон бозуларны ачыклау һәм булдырмау эшенең спецификасын чагылдырды. Монополиягә каршы орган ел дәвамында үткәрә торган тикшерүләр турында сөйләде, Татарстан муниципаль районнары территориясендәге законнарның ни дәрәҗәдә үтәлүен өйрәнеп һәм анализлап сөйләде. Бу-муниципаль милектә булган җир бирү дә, субсидияләр дә, дәүләт хакимияте органнары тарафыннан муниципаль районнар территориясендә төзелгән унитар предприятиеләр эшчәнлегенә туры килмәү турындагы карарларны кабул итү дә иде.

Муниципаль җир бирү буенча конкрет эш турында  өстәмә доклад белән Аксубай районының милек һәм җир мөнәсәбәтләре палатасы рәисе Марат Габдрахманов чыгыш ясады. Спикер Аксубай муниципаль районында җир бирүгә һәм аны тормышка ашыруга юнәлтелгән конкурент процедураларны оештыруга бәйле гаризалар кабул итү, эшләр буенча эш тәҗрибәсе белән уртаклашты.