Тербияләүчеләргә түләүләр

2018 елның 8 октябре, дүшәмбе

Хезмәткә сәләтсез гражданнарны, инвалид балаларны һәм 1 группа инвалид балаларны карау буенча түләүләр.

Ел саен безнең район Пенсия фонды идарәсенең клиентлар хезмәтенә эшкә яраксыз гражданнарны карау турында 300дән артык гариза килә.

Мондый түләү хезмәткә сәләтсез гражданны (1 Төркем инвалидын, 1 Төркем инвалидын, 1 Төркем инвалидын, шулай ук даими рәвештә кеше тәрбиясендә яки 80 яшькә җиткән инвалидлардан тыш, өлкән яшьтәге гражданга билгеләнә), аларның уртак яшәүләренә һәм аның гаилә әгъзасы булу-булмауга карамастан билгеләнә.

Барлыгы 1000гә якын эшкә яраксыз граждан үз пенсиясенә карау буенча компенсация түләүләрен ала.

Компенсация түләүләре күләме 1200 сум тәшкил итә. Түләү хезмәткә сәләтсез гражданга билгеләнгән пенсия белән бергә башкарыла.

18 яшькә кадәрге инвалид балаларны яисә 1 группа инвалид балаларны карауны гамәлгә ашыручы ата-аналарга (уллыкка алучыларга), опекуннарга (попечительләргә) һәм башка затларга айлык түләү билгеләнә.

Айлык түләү күләме түбәндәгечә:

ата-ана (уллыкка алучы) яки опекунга (попечительгә) - 5500 сум;

башка кешеләргә-1200 сум.

Компенсация түләүләре гаризаны һәм барлык кирәкле документларны, ләкин күрсәтелгән түләүгә хокук барлыкка килгән көннән дә иртәрәк булмаган гариза белән мөрәҗәгать иткән айдан билгеләнә.

Карау вакыты 1 Төркем инвалидын, 80 яшькә җиткән инвалид баланы һәм 80 яшькә җиткән затны карап торучы һәр ел өчен 1,8 пенсия балы күләмендә иминият стажына исәпләнә.

Пенсионерлар һәм эшсезлек буенча пособие алучы затлар компенсацион һәм айлык түләү хокукына ия түгел, чөнки алар элеккеге хезмәт хакын яки башка керемне компенсацияләү максатларында билгеләнгән пенсия яки эшсезлек буенча пособие рәвешендә социаль тәэминатны алучылар булып торалар

Мөһим! Карап тору, эшкә чыгу яки эшли башлау туктатылган очракта, иминият стажына кертелергә тиешле башка эшчәнлек, пенсия билгеләү, эшсезлек буенча пособиеләр билгеләү белән шөгыльләнүче граждан, компенсация яисә айлык түләүләрне вакытында башкаруны туктату өчен Россия Пенсия фондына 5 көн эчендә мөстәкыйль рәвештә хәбәр итәргә тиеш. Югыйсә гражданинга ПФРга законсыз алынган акчаларны кире кайтарырга мәҗбүр булалар