Терроризмга каршы комиссия утырышы узды

2018 елның 15 ноябре, пәнҗешәмбе

Район башлыгы урынбасары җитәкчелегендә террорчылыкка каршы комиссиянең чираттан тыш киңәйтелгән утырышы узды, анда Башкарма комитет җитәкчесе Анатолий Горбунов, район прокуроры Эдуард Хираҗев, Россия Эчке эшләр министрлыгының Аксубай районы буенча бүлеге башлыгы Илгиз Алмакаев , районда террорчылыкка каршы җаваплы мәгариф учреждениеләре һәм структуралары җитәкчеләре катнашты.       Утырышны ачып, район башлыгы урынбасары Илшат Заһидуллин экстремизм һәм терроризмның профилактикага көн саен игътибар бирергә кирәклеген билгеләп үтте.

Мәгариф учреждениеләренең террорчылыкка каршы уздырылган  мәсьәлә буенча комиссия утырышында район прокуроры чыгыш ясады, анда район прокуратурасы уздырган тикшерү барышында җитешсезлекләр билгеләп үтелде. Аксубай районы буенча Эчке эшләр министрлыгы бүлегебашлыгы  агымдагы елда Россиядә теркәлгән мәгариф оешмалары укучылары тарафыннан кылынган һәлакәтләргә, шулай ук референдум әзерләгәндә һәм үткәргәндә өстәмә чаралар күрү буенча чыгыш ясады. Имам мөхтәсиб Равил хәзрәт районның дин әһелләре тарафыннан башкарылган эшләр турында сөйләде. мәгариф бүлеге җитәкчесе терроризмны һәм экстремизмны профилактикалау программасын үтәү, шулай ук комплекслы планны үтәү буенча чыгыш ясады. "Форпост» үзәге җитәкчесе экстремистик материалларны ачыклау буенча интернет челтәре мониторингы буенча мәгълүматлар белән таныштырды. Террорчылыкны һәм экстремизмны профилактикалау буенча алып барылган эш турында Карасу һәм Иске Тимошкино авыл җирлекләре башлыклары хәбәр итте. Утырыш нәтиҗәләре буенча барлык җыелучыларга уяу булырга кирәклеге турында  искә төшерделәр. Утырыш нәтиҗәләре буенча башкаручыларга җиткереләчәк карарлар чыгарылды.