Бүген Аксубай районының Иске Кыязлы авылында капиталь ремонттан соң Мәдәният йорты ачылды

2019 елның 19 феврале, сишәмбе

Бу авыл халкы өчен ярты гасырдан артык тарихы булган мәдәният учреждениесе өчен дә зур вакыйга булды. Яңартылган клуб ачылу шатлыгын уртаклашырга авылдан чыккан күп санлы кунаклар, район җитәкчелеге һәм республика вәкилләре килгән иде.

Район башлыгы Камил Гилманов, Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Васил Шәйхразиев, Татарстан Республикасы Дәүләт Советы депутатлары Хафиз Миргалимов, Шамил Яһудин, инвестор Рәис Сөләйманов, «Континент» төзелеш компаниясе җитәкчесе Нәфис Гайфутдитнов авыл халкын әлеге әһәмиятле вакыйга белән котлады.

- Клубка капиталь ремонт ясау-Иске Кыязлы авыл җирлегендә тормышка ашырылган ундүртенче программа. Бүген авыллар бетүгә каршы. Бу җирлектә генә дә «Чиста су» программасы тормышка ашырылган, биш чыбык үткәрелгән һәм энергияне саклый торган яктырткычларга күчкән, , фермага кадәр юл салганнар, мәктәпкә капиталь ремонт ясалган, Кызыл Тау авылына юл салганнар һәм җирлекнең социаль-икътисади иминлеге өчен күп нәрсәләрне тормышка ашырганнар,-дип билгеләп үтте район башлыгы.

Камил Гилманов республика Хөкүмәтенә һәм шәхсән Рөстәм Нургалиевич, Дәүләт Советы депутатларына районга ярдәм итүләре өчен рәхмәт белдерде.

- Яңартылган авыл клубы-ул авыл, аның халкы һәм Татарстан хөкүмәте өчен зур шатлык. Һәм мин аны сезнең белән бергә бүләргә шат. Әгәр авылда ФАП, мәктәп, клуб, юл булса, балалар туа һәм гаиләләр авылда  кала – бу татар авыллары традицияләрендә, татар халкының гореф – гадәтләрендә, - дип билгеләп үтте үзенең сәламләү сүзендә Васил Шаһразиев.

Иске Кыязлы авыл мәдәният йортын реконструкцияләү турында Карар кабул иткәндә гражданнарның күп санлы мөрәҗәгатьләре исәпкә алынды. Бу мәсьәләдә авылга ТР Дәүләт Советы депутаты, КПРФ Татарстан төбәк бүлегенең беренче секретаре Хафиз Гаяз улы бик зур ярдәм күрсәтте. Клуб та икенче гомер алды.

Подрядчылар кыска вакыт эчендә капиталь ремонт ясадылар-ремонт 2018 елның июлендә башланды. Мәдәният йортында электр белән тәэмин итү, су белән тәэмин итү, җылылык, канализация, тышлау һәм фасад җылытылды, бизәкләү эшләре башкарылды.

Җиһазлар, аудио-аппаратуралар сатып алынган. Яңа мәдәният йорты 218 урынга исәпләнгән.

Биредә авыл китапханәсе урнашкан һәм татар милли үзәге оештырылачак. Иске кыязлылылар бирегә килеп ял итәргә, хәтта бильярд уйнарга да мөмкин.

911,8 кв. м мәйданлы объектны ремонтлау өчен республика бюджетыннан 10 275 000 сум күләмендә акча бүлеп бирелде.

– Әгәр Президент төрле партияләрне тәкъдим иткән депутатларга колак салса, димәк, без бер юнәлештә барабыз, - дип билгеләп үтте ачылу тантанасында Хафиз Гаяз улы. – Авылларыбыз акрынлап аякка баса. Ә алда-халык өчен хәл итәсе эшләр күп әле.

Сүз уңаенда, икенче халык ышанычлысы-Дәүләт Советы депутаты Шамил Яһудин да кыязлылыларга бүләк ясады, авыл клубы өчен аппаратура бүләк итте.

2012 елдан башлап 2017 елга кадәр Татарстан Республикасында 257 авыл клубы төзелде һәм файдалануга тапшырылды, алар республика бюджетыннан финанслауның гомуми күләме 2 643,77 млн.сум тәшкил итә.

2018 елда республика бюджетыннан финанслау лимиты белән 281,89 млн. сум булган күп функцияле үзәк төзелде. 342,98 млн. сумга 42 объект ремонтланган.

2019 елда 227,55 млн.сумга 21 объект төзү һәм 412,19 млн. сумга 40 объектны ремонтлау планлаштырыла.

- Мәдәният учагын капиталь төзекләндерү өчен бик рәхмәтле, – ди клуб мөдире Резедә Юнысова. – Безгә авыл һәм аның халкы өчен генә эшләргә кала.

Тантаналы ачылыштан соң кунаклар яңартылган мәдәният йорты бүлмәләрен һәм китапханәне, яңартылган тамаша залында концерт карадылар.

Авыл өлкәннәре сүзләренә караганда, гомер һәрчак мәдәният йортында кайнаган, ә аның артистлары районнан читтә билгеле булган. 80 нче елларда Иске Кыязлы авыл мәдәният йортының баянчылар ансамбле бөтенсоюз дәрәҗәсендәге чараларда катнашып, район данын гына түгел, ТАССР данын да яклаган. Иске Кыязлыда үз халык театры да, вокаль-инструменталь ансамбль дә оештырылган иде. Һәм бүген Мәдәният йорты эше шулай оештырылган ки, мәдәният учагы халыкка гына түгел, теләгән һәркем биредә үзенең мәдәни ялын оештыру өчен килә ала. Биредә балалар бию ансамбле, балалар һәм өлкәннәр вокаль ансамбльләре, гармунчылар ансамбле дә бар һәм эшли. Клубның икенче катында иркен китапханә – абонемент белән генә түгел, уку залы да урнашкан. 28 еллык хезмәт стажы булган китапханәче яңартылган китапханәгә сөенеп туя алмый.. Китап киштәләрен карап, берничә китап карап, Васил Шаһразиев та укучылар арасында булды. Китап фондында балалар әдәбиятының аз булуы гаҗәпкә калды, ә авыл өчен туган телдә булуы куанды.