2019 елның 7 мае, сишәмбе

Кичә Аксубай муниципаль районы башлыгы тыл хезмәтчәннәре, сугыш хәрәкәтләренең тол хатыннары һәм ветераннары белән берлектә Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 74 еллыгына багышланган тантаналы чарада катнашты.

Тантана М. Җәлил исемендәге Татар дәүләт академия опера һәм балет театрында узды.

Тантанада шулай ук Татарстан Республикасы Дәүләт Киңәшчесе Минтимер Шәймиев, Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, Советлар Союзы Герое, Бөек Ватан сугышы ветераны Борис Кузнецов, башка рәсми затлар катнашты.

Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов Бөек Ватан сугышында катнашучыларга сәламләү сүзе белән мөрәҗәгать итте.

"Хөрмәтле фронтовиклар һәм тыл хезмәтчәннәре, Казан гарнизоны хәрби хезмәткәрләре, кадерле дуслар. Сезне Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 74 еллыгы белән чын күңелдән котлыйм. 1945 елның 9 мае — тарихи дата безнең ил өчен, кайчан совет гаскәрләре җиңү яулады. Бу-бөтенхалык гомуммилли горурлык, бөек халкыбызның батырлыгы һәм даны көне», - диде Татарстан Президенты.

"Татарстанлылар Бөек Ватан сугышының барлык хәлиткеч көрәшләрендә катнашты, һәр икенчесе сугыш кырыннан әйләнеп кайтмады, - дип искәртте Рөстәм Миңнеханов. - Ватан азатлыгын һәм бәйсезлеген саклап калучылар турында якты хәтер безнең йөрәкләрдә мәңгегә сакланачак».

Һәлак булганнарны бер минут тынлык белән искә алдылар.

"Ил тарихында мәңгегә батырлык һәм якташларыбыз ихтыярының какшамас көче мәңгелеккә калачак. Без беркайчан да тылда фидакарь хезмәт куйган, авыр шартларда, йокысыз һәм ялсыз, үз көчебезне кызганмаган кешеләрнең керткән өлешен онытмыйбыз. Безнең республика сугыш елларында илнең иң мөһим тыл базаларының берсе булды һәм фашизмны җиңүгә зур өлеш кертте», - дип билгеләп үтте Рөстәм Миңнеханов.

Чара Татарстан Республикасы иҗат коллективларының концерт программасы белән тәмамланды.