2019 елның 23 мае, пәнҗешәмбе

Аны оештыручылар - «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге " ДБУ һәм сәүдә-сәнәгать палатасының эшмәкәрлекне үстерү һәм аңа ярдәм итү департаменты. Очрашу «Татарстан Республикасы эшмәкәрлегенең язгы атнасы - 2019 " бизнес-форумы кысаларында узды. Чарада авыл хуҗалыгы продукциясен сатучы интернет-мәйданчыкларны оештыручылар, кече хуҗалыклар, авыл хуҗалыгы кулланучылар кооперацияләре вәкилләре катнашты.

Чара кысаларында катнашучылар авыл хуҗалыгы продукциясен сату өчен «Санлы авыл» һәм «Планантация”станцияләренең электрон мәйданчыклары белән таныша алдылар.

Цифрлы артель AGRARIUM электрон агросәнәгать паркын булдыруны тәкъдим итә. Платформада катнашу өчен, авыл хуҗалыгы продукциясе җитештерүче шәхси кабинетка үзенең продукция каталогы булдыру һәм аны алга таба гамәлгә ашыру өчен кереп теркәлергә мөмкин.

"Цифрлы авыл» электрон мәйданчыгы авыл халкына курьер булырга, авыл халкына шәһәр товарлары һәм хезмәт күрсәтүләрдән файдаланырга, ә җитештерүчеләргә товар саткан өчен кэшбэк алырга ярдәм итә. Бүгенге көндә «цифрлы авыл» проекты Балык Бистәсе районының 13 авылында эшли, халыкның уртача саны 500 кешедән ким түгел.

"Плантация станциясе» проекты сатып алучыларга өйдән чыкмыйча гына фермер продуктлары сатып алырга, ә фермерларга һәм авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә үз продукцияләрен  кыска вакыт эчендә сатарга мөмкинлек бирә. Бу Россиядә кече производстволар өчен беренче маркетплейс.

Аннары «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү компетенцияләре үзәге» ДБУ директоры Илнур Хәбибуллин үзәкнең максатлары һәм бурычлары турында сөйләде. Ул компетенция үзәге авыл хуҗалыгы кооперативларының һәм кече хуҗалык рәвешләренең инфраструктурасын булдыру һәм үстерү, шулай ук дәүләт программаларын гамәлгә ашыруда ярдәм итү буенча оештыру чараларын гамәлгә ашыру мәсьәләләре белән шөгыльләнә, дип билгеләп үтте.

Хәзерге вакытта компетенцияләр үзәге продукцияне гамәлгә ашыруда ярдәм оештыру өчен хуҗалык итүнең кече формалары һәм авыл хуҗалыгы кооперативлары тарафыннан җитештерелә торган авыл хуҗалыгы продукциясе каталогы формалаштырыла.

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы исегезгә төшерә: теләүчеләр «Татарстан Республикасында авыл хуҗалыгы кооперациясен үстерү буенча компетенцияләр үзәге " ДБУ (843)221-77-40 телефоны буенча мөрәҗәгать итә алалар.