Цифрлы эфир телевизион тапшыруларга күчкәндә гражданнарның аерым категорияләренә каралган социаль ярдәм чаралары турында мәгълүмат

2019 елның 29 июле, дүшәмбе

Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының «2019 елда цифрлы телевидение приставкасын һәм (яки) цифрлы телевизион тапшырулар сигналын кабул итү өчен телевизион антеннаны сатып алу чыгымнарын компенсацияләү турында» 2019 ел, 13 июль, 574 нче карары кабул ителде.

Компенсация цифрлы телевизион приставканың яки телевизион антеннаның факттагы бәясе күләмендә, ләкин җиһазларның һәр төре буенча 1000 сумнан да артмый.

Компенсацияләр алу хокукы гражданнарның түбәндәге категорияләренә бирелә:

Җан башына уртача кереме ПМ дан түбәнрәк булган күпбалалы гаиләләр балага айлык пособие алучылар булып торалар;

инвалид балалары булган гаиләләр, җан башына уртача кереме ПМ дан түбәнрәк булган, алар балага айлык пособие алучы булып торалар,

ялгыз яшәүче (пенсионерлардан торучы гаиләләр) 70 яшькә җиткән һәм аннан өлкәнрәк яшьтәге, җан башына уртача кереме 20 000 сумнан артмаган пенсионерлар (пенсионерлар);

инвалидлар (инвалидлардан торган гаиләләр) ялгыз яшәүче, җан башына уртача кереме 20 000 сумнан артмый.

Компенсацияне билгеләү өчен, 2019 елның 1 декабреннән дә соңга калмыйча, яшәү урыны буенча республика матди ярдәм (компенсация түләүләре) үзәге бүлегенә мөрәҗәгать итәргә һәм түбәндәге документларны тапшырырга кирәк:

хуҗалыкның һәр әгъзасының компенсация билгеләү турында гариза биргән ай алдан өч ай эчендә керемнәрен раслый торган документлар;

сатып алынган цифрлы телевизион приставка һәм (яки) цифрлы телевизион антенна өчен түләүне раслаучы документ.

Шул ук вакытта балага айлык пособие алучы балалы гаиләләр керемнәр турында документлар бирүдән азат ителә.