2020 елга беренчеләр белешмәлекләре

2019 елның 9 августы, җомга

Хөрмәтле әти-әниләр!

2017 елның 28 декабрендәге 418-ФЗ номерлы федераль закон нигезендә 2018 елның 1 гыйнварыннан соң бала тапкан (уллыкка алган) хатын-кызлар беренче бала туу (уллыкка алу) белән бәйле рәвештә, ай саен түләнә торган түләү хокукына ия:

Россия Федерациясе гражданлыгы булу;

Россия Федерациясе территориясендә даими яшәү;

гаиләнең җан башына уртача кереме хезмәткә сәләтле халыкның яшәү минимумыннан 1,5 тапкыр артмый, ул түләүне билгеләү өчен мөрәҗәгать иткән елның икенче кварталында Татарстан Республикасында билгеләнгән (2019 елда - 14 034 сум).

2019 елда түләү күләме-8 896 сум.

Игътибар итегез, бала туганнан соң алты айдан да соңга калмыйча айлык түләүне сорап мөрәҗәгать иткәндә, бала туган көннән башлап ай саен түләнә. Калган очракларда-аны билгеләү өчен мөрәҗәгать иткән көннән бирле.

Айлык түләүне рәсмиләштерү өчен яшәү (тору) яисә фактта яшәү урыны буенча социаль яклау органнарына яисә Татарстан Республикасы дәүләт һәм муниципаль хезмәтләр күрсәтүнең күпфункцияле үзәгенә мөрәҗәгать итәргә кирәк.

2020 елның 1 гыйнварыннан айлык  түләүне билгеләү өчен мөрәҗәгать иткән елның икенче кварталында Татарстан Республикасында билгеләнгән хезмәткә яраклы халыкның яшәү минимумының 2 тапкыр күләменнән (20170 сум) артмаган очракта билгеләнәчәк. Гражданнар айлык түләү билгеләү өчен гаризаны баланың туган көненнән соң өч ел дәвамында теләсә кайсы вакытта бирә алалар