16-18 август көннәрендә Аксубай районында Татарстан Республикасы мәдәният министрлыгыннан этно-фольклор экспедиция эшләде.

2019 елның 19 августы, дүшәмбе

Татар фольклорын өйрәнгәннән соң, галимнәр күп кенә авыл халкы белән таныштылар. Алар бик күп яңа гаилә йолалары белделәр. Чөнки һәр гаиләдә үз кагыйдәләре, үз традицияләре бар.  Тат. Сөнчәле җирендә – Кызлар тавы, Болгар чорындагы борынгы ташларда булдылар, Шәрбән җире аларга борынгы Шәрхи бананы бәян итте . Яңа. Ибрай һәм Яңа Үзи җирләре хәзерге вакытка кадәр сакланган һәм эшләп килгән гасырлык мәчетләргә таң калдырды. Иске Кармәтнең җире үзенең бүгенгесе һәм үткәне белән шаккатырды –данлыклы якташыбыз Хәсән Туфан Аксубай җирен данлады. Иске Тат.Адам һәм Тахтала авыллары халкы, үз гаиләләре һәм халкы тарихын ничек саклап калулары белән шаккатырды.

Экспедициядә катнашучыларга рәхмәт белдерәбез:

Брусько Зәлия Мансуровна-төркем җитәкчесе, Татарстан Республикасы Мәдәният министрлыгының әйдәп баручы фәнни хезмәткәре , филология фәннәре кандидаты.

Дания Наил Кызы-

Сәвия Гыйматдин кызы - филология фәннәре кандидаты

Рәмзия Мулланур кызы-философия фәннәре кандидаты.