2 ноябрь көнне Аксубай районы Түбән Баланда авылы мәдәният йорты 50 яшьлек юбилеен билгеләп үтте

2019 елның 9 ноябре, шимбә

Мәдәният йорты 1969 елда төзелгән һәм 7 ноябрьдә Октябрь революциясе бәйрәменә файдалануга тапшырылган. Бу мәдәният учагын җаваплы, эшлекле, хуҗалыклы һәм хөрмәтле, тулы планнар һәм энтузиазм белән директор Башатов Василий Егорович кабул итте. 50 ел эчендә биредә өч Василий - Башатов Василий Егорович, Князьков Василий Дмитриевич (атказанган мәдәният хезмәткәре), Воронин Василий Витальевич директор булып эшләгән.

Бүген, күп еллар элек булган кебек үк, биредә иҗади тормыш гөрли, талантлы коллективлар төрле чаралар һәм концерт программалары әзерли.

1999 елда мәдәният йорты базасында рус милли үзәге ачыла.  Җитәкчеләре булып Воронина Татьяна Николаевна, Воронина Татьяна Васильевна эшләде. 20 ел сәнгать җитәкчесе булып Копанева Ольга Владимировна эшләде. 40 ел Түбән Баланда китапханәсендә Копонева Валентина Зиновьевна эшләде.

Бина фойесында кунакларны «Калина» рус халык җыр ансамбле, «Веретенышко» балалар фольклор коллективы каршы алды.

Чара тамашачылар залында концерт белән дәвам итте. Катнашучыларга сәламләү сүзләре белән ТР Аксубай МР башлыгы Камил Гилманов мөрәҗәгать итте:

- Безнең район тарихында Түбән баланда авылы мәдәният йортының 50 еллык юбилее-бу елның иң якты вакыйгаларының берсе. Бу стеналарда мәдәни традицияләр формалашкан, иҗат коллективлары туган, чын йолдызга әверелгән кешеләр үз осталыкларын тирәнәйткән. Үз иҗатыгыз белән түбән баландалылыларны гына түгел, Аксубай районы һәм бөтен республика халкын да сөендерүегезне телим!

- Мәдәният йорты балаларыбыз, өлкән яшьтәге кешеләр җыела торган урын булды һәм шулай булып кала да.   Бу бәйрәм көнендә сезгә чын күңелдән чәчәк атуыгызны һәм озын гомер телим!  - Аксубай православие храмы Иоаннын бәйрәм белән чын күңелдән котлады.

Аксубай район мәдәният йорты директоры Ольга Копанева якташларын чын күңелдән котлады. Барлык хөрмәтле кунакларны сәламләп, Аксубай районы башлыгы Камил Камал улы Гилмановка күрсәткән ярдәме һәм игътибары өчен рәхмәт белдерде. Башатова Любовь Николаевнаны җылы сүзләр белән билгеләп үтте, аның ярдәмендә авылда терлекчелек комплексы сакланып калган. Кәкре Күл авыл җирлеге башлыгы Сергей Елисеевка рәхмәт сүзләре җиткерде. Клуб төзүчеләрен Исаенков Зиновий Павлович, Анищенко Иван Устинович, Гаврилов Дмитрий Сергеевич аерым билгеләп үтте, аларга нык сәламәтлек һәм озын гомер теләде. Әлбәттә инде, мәдәният йорты коллективы һәм рус җырының «Калина» халык ансамбле, «Веретенышко» балалар фольклор коллективы адресына Ольга Владимировна соклану һәм шатлык сүзләре җиткерде.

Горурлык Түбән Баланда булып тора үзәге агач төзелеш сәнгате. Аны авыл буенча талантлы кисү остасы Борисов Владимир Иванович җитәкли.

Кәкре Күл авыл җирлеге башлыгы Елисеев Сергей  Сергеевич игелекле хезмәтләре һәм кешеләргә шатлык бүләк итә белүләре өчен рәхмәт белдерде.

Түбән баландалылыларга ярдәм итүчеләр – Волков Петр Васильевич һәм Казаков Евгений Николаевич бу искиткеч вакыйга белән котларга килгәннәр.

Без чын күңелдән Түбән Баланда мәдәният йорты хезмәткәрләренә сәламәтлек, бәхет, иминлек, иҗади уңышлар һәм казанышлар, яңа һөнәри үрләр яулауларын телибез!

Бәйрәм концерт программасында катнаштылар: искиткеч матур алып баручылар Наталья Егорова һәм Надежда Мишина; «Калина» рус җыры халык ансамбле, «Веретенышко» балалар фольклор коллективы, Аксубай районының талантлы артистлары: Марина Царегородцева, Василий Воронин (Түбән Баланда авыл мәдәният йорты директоры), Фәнис Низамов, Елена Охотникова, Илхат Фәизов, Оксана Ильмухина, Любовь Леонтьева, Эдуард Ильин, Надежда Мишина, Татьяна Григорьева.