Саран ике тапкыр түли

2020 елның 26 мае, сишәмбе

Шәхси эшмәкәр, 2019 елның 3 кварталы өчен алкогольле продукцияне (сыра) ваклап сату турында декларация тапшырмаган өчен, 2019 елның декабрендә ТР Дәүләт алкоголь инспекциясе җитәкчесе урынбасары карары буенча, РФ КоАП 15.13 статьясы буенча, 7000 сум күләмендә салынган административ штрафны законда билгеләнгән срокта түләмәгән. Карар 2020 елның 3 февралендә ТР Дәүләт алкоголь инспекциясенең Түбән Кама территориаль органы хезмәткәре тарафыннан РФ КоАП 20.25 статьясындагы 1 өлеше буенча вакытында штраф түләмәгән өчен административ хокук бозу турында беркетмә төзелде. РФ КоАП 20.25 статьясындагы 1 өлеше нигезендә административ штрафны РФ КоАПында каралган срокта түләмәү түләнмәгән административ штраф суммасының ике тапкыр күләмендә, әмма бер мең сумнан да ким булмаган күләмдә административ штраф салуга яки унбиш тәүлеккә кадәр административ кулга алынуга, яки илле сәгатькә кадәр мәҗбүри эшләргә китерә.

Җәза билгеләгәндә Татарстан Республикасы Аксубай суд районы буенча 1 нче суд участогы җәмәгать судьясы кылынган хокук бозу характерын, индивидуаль эшкуарның гаебен тануны һәм аның иждивениесендә бер балигъ булмаган баласының булуын, административ җаваплылыкны йомшарта торган шартлар, административ җаваплылыкны авырайта торган шартлар, административ җаваплылыкка тартыла торган зат шәхес турындагы мәгълүматлар булмау һәм яңа хокук бозуларны кисәтү максатларында эшкуарны административ хокук бозу кылуда гаепле дип таныды, РФ КоАП 20.25 ст. 1 өлешендә каралган һәм аңа 20 (егерме) сәгать мәҗбүри эш рәвешендә җәза билгеләде. Шуның белән бергә, затны РФ КоАП 20.25 ст.1 өлеше буенча административ җаваплылыкка тарту аны элек салынган штрафны түләмәүдән азат итми. 2019 елның декабрендәге карар буенча шәхси эшмәкәр тарафыннан 7000 сум күләмендә Штраф 21.05.2020 сум күләмендә түләнде.