Раштуадан Качмануга кадәр бәйрәмнәрне каршылыйбыз.

2021 елның 19 гыйнвары, сишәмбе

2021 елның 18 гыйнварында Федоровский картлар һәм инвалидлар өчен интернат-йортында социаль хезмәтләрдән файдаланучыларның эмоциональ халәтен яхшырту максатыннан, «Раштуадан алып Качмануга кадәр» Нардуган бәйрәме тарихы турында әңгәмә үткәрделәр. Китапханәче Тихонова Ирина чарада катнашучыларга бу бәйрәм турында бик күп яңалыклар сөйләде. Әйтик, элекке заманнарда чукындыру вакытында, чиста көчтән саклау өчен, барлык бүлмәләр, ишегалды һәм хуҗалык корылмалары изге су белән әйләндереп алынган. Һәр кеше ел буе сәламәт һәм бәхетле булу өчен изге су эчәргә тиеш иде.

Качману белән бәйле күп ышанычлар һәм кабул итәчәк. Тәрбияче Гайнуллина Рәисә халык Качману сынамышлары, шулай ук изге гамәлләр турында искә төшерде. Соңыннан чарада катнашучылар үзләренең гореф-гадәтләре белән уртаклаштылар, балачакта ничек Нардуган утырулар кичәләр уздырулары турында сөйләделәр.