Татарстанда салым салуның патент системасы турында законга төзәтмәләр кабул ителде.

2021 елның 14 мае, җомга

ТР Дәүләт Советы депутатлары 23 апрельдә узган утырышта Татарстанда салым салуның патент системасы турында законга төзәтмәләр кабул итте. Бизнестан кергән тәкъдимнәр нигезендә, законга патентта эшмәкәрлек эшчәнлегенең сигез төре өстәлә. Аларның гомуми саны республикада 82дән 90га кадәр арткан. Алар арасында:

җиһаз җитештерү (элек ЕНВДда кулланылган);

физкультура-сәламәтләндерү эшчәнлеге;

агач тара җитештерү;

башка агач эшләнмәләр җитештерү; бөке, салам һәм үрү өчен материаллар җитештерү;

судноларны һәм көймәләрне ремонтлау һәм техник хезмәт күрсәтү;

биналарны һәм сантехника җиһазларын санитар-гигиеник эшкәртү хезмәтләре;

арендалау һәм лизинг офис машиналары һәм җиһазлар, шул исәптән исәпләү техникасы;

халыкның шәхси заказы буенча күчермә-күбәйтү хезмәтләре күрсәтү.

Шулай ук эшчәнлекнең гамәлдәге төрләренең берсе — брошюралар-тышлау һәм бизәү эшләре дә киңәйтелә.

Моннан тыш, закон проекты белән карала:

- «җәмәгать туклануы» һәм «ваклап сату» эшчәнлек төрләре буенча кайбер район үзәкләреннән тыш, авыл җирлекләре өчен потенциаль мөмкин булган еллык керемнең киметелгән күләме»;

- ваклап сатуда сәүдә залы мәйданыннан һәм җәмәгать туклануы биналарында хезмәт күрсәтү залы мәйданыннан мөмкин булган керем күләмен исәпләү;

- авыл җирлекләрендә үз эшчәнлеген алып баручы ваклап сату һәм җәмәгать туклануы өлкәсендә шәхси эшмәкәр өчен Эчке эшләр министрлыгы күләмен өстәмә киметү.

Ваклап сату һәм җәмәгать туклануы өчен республика территориясен элек билгеләнгәнчә, биш түгел, ә муниципаль берәмлекләрнең тугыз төркеменә дифференциацияләү тәкъдим ителә. Яңа төркемнәргә шулай ук авыл җирлекләре дә керәчәк.

Үзгәрешләр 2021 елның 1 февраленнән барлыкка килгән хокук мөнәсәбәтләренә кагыла. Элек патент алган ИЭ, үз файдалы мәйданыннан һәм эшчәнлек алып бару территориясеннән чыгып, патент бәясен яңадан карау өчен, салым органына гариза бирергә хокуклы.