Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында консультация-кисәтү

2021 елның 25 ноябре, пәнҗешәмбе

Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасы Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне  мониторинглау идарәсе» ФДБУ хәбәр итә:

Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә 2021 елның 26 ноябрендә көндез урыны белән көньяк-көнбатыштан исүче җилнең тизлеге секундына 15-18 метрга кадәр җитәргә мөмкин.

Россия ГТХМның Татарстан Республикасы буенча баш идарәсе киңәш итә:

Буран булганда:

Буран – атмосфера күренеше, карның җир өстеннән җил белән себерелүе. Җәяүле, астан себерә торган һәм гомуми бураны аералар.

Җәяүле буран вакытында яңа яуган кар бөртекләре кар капламы өстеннән 1,5-2 м га кадәр җиңелчә күтәрелә.

Астан себерә торган буран вакытында - җил тизлеге көчле һәм кар бөртекләренең 2-3 м га кадәр күтәрелүе күзәтелә.

Гомуми буран вакытында көчле җил исә (гадәттә, 10 м/с тан артыграк), кар ява һәм күрү ераклыгы начарлана.

Һава температурасы түбән (-15 °C тан түбән) булганда, көчле буранны кар бураны дип атыйлар.

Буран вакытында горизонтның көньяк чиреге җилләре өстенлек итә (70-80% очракта). 80% тан күбрәк очраклар 0 дән алып -15 °C ка кадәр температурада күзәтелә.

Буран юлларда кар көртләре хасил итә, электр үткәргечләренең егәрлеген киметә, чыбыкларын өзә, басулардагы карны себереп чокырларга тутыра.

Буран вакытында кырдан кар себертүне булдырмау өчен урман полосалары утырталар.

Тәрәзәләрне, ишекләрне, түбә капкачларын һәм вентиляция тишекләрен тыгыз ябыгыз. Тәрәзә пыялаларын, тәрәзә капкачлары яки калканнар белән каплагыз. Автономияле яктырту чараларын - фонарьлар, керосин лампалары, шәмнәр әзерләгез. Һава ташкыны басып алырга мөмкин булган әйберләрне ачык балконнардан алып куярга кирәк.

Радиоалгычларны һәм телевизорларны кабызыгыз - алар буенча яңа мөһим мәгълүмат булырга мөмкин. Җиңел төзелешләрдән тагын да ныграк биналарга күчегез. Кар чистарту инструментлары әзерләгез.

Көчле буран вакытында бинадан чыкмаска кирәк. Әгәр шулай да ихтыяҗ туса, гаилә әгъзаларына яки күршеләргә әйтегез, сез кая барасыз һәм кайчан кайтасыз.

Автомобильдә бары тик зур юллар һәм шоссе буйлап гына хәрәкәт итәргә мөмкин. Машинадан чыкканда күз күреме чикләреннән китмәгез. Юлда туктап, тревога сигналын өзек-өзек гудоклар белән бирегез, капотны күтәрегез яки антеннага якты тукыма элегез, автомобильдә ярдәм көтегез. Шул ук вакытта моторны кабызылган килеш калдырырга, вентиляцияне тәэмин итү һәм ис газы белән агулануны булдырмау өчен пыяланы азрак ачыгыз.

Әгәр дә сез, җәяү торак пункттан тыш хәрәкәт итеп, беренче туры килгән йортка керсәгез, сезнең урнашкан урыныгызны ачыклагыз һәм, мөмкин булганча, буран беткәнне көтегез. Әгәр көчләрегез ташланса, качу эзләгез һәм шунда калыгыз. Таныш булмаган кешеләр белән элемтәдә сак булыгыз, чөнки стихияле бәла-казалар вакытында автомобильләрдән, фатирлардан һәм хезмәт бүлмәләреннән урлаулар саны кискен арта.

Әгәр көчле буран шартларында сез бинада бикләнеп калсагыз, сак булыгыз, паникасыз үзлегеңнән кар астыннан чыгу мөмкинлеге юкмы икәнен ачыклагыз (булган инструментны һәм кул астындагы чараларны кулланып). Кар көртләрен мөстәкыйль рәвештә ачып булмаса, коткару бүлекчәләре белән элемтә урнаштырырга тырышыгыз. Радиацияле кабул итү бүлмәсен (телевизорны) кабызыгыз һәм җирле хакимиятләрнең күрсәтмәләрен үтәгез. Азык-төлек запасларының җылысын саклауга һәм экономияле тотуына карата чаралар күрегез.

Машина йөртүчеләргә:

1. Автомобильдә хәрәкәт иткәндә узып китүләрдән баш тарту.

2. Автомобильнең техник торышына, аеруча тормоз системасына, шиннарның торышына игътибар итәргә;

3. Кисәк тормозлардан качарга, кирәк булса, тизлекне салмак кына киметергә кирәк;

4. Сезнең арттан хәрәкәт итүче автомобиль йөртүчеләрне кисәтүче сигнал биреп, тормоз педаленә берничә тапкыр басарга кирәк;

5. Бөтен оптика эш хәлендә булырга тиеш;

6. Хәрәкәтле урыннарда, мәктәпләр янында, чатларда һәм күперләрдә, шулай ук борылышларда һәм төшүләрдә куркынычсызлыкны тәэмин итә торган тизлек белән хәрәкәт итәргә.

Җәяүлеләргә киңәш ителә:

1. Урамнар һәм юллар аркылы чыкканда игътибарлы булырга;

2. Урамны җәяүлеләр өчен билгеләнгән урында гына кисәргә;

3. Машиналар йөрү өлеше өчен, мөмкин булганча, җир өсте яки җир асты җәяүлеләр кичүләре генә файдаланырга кирәк;

4. Хәрәкәт итүче транспорт алдыннан трассаны узмаска;

5. Транспорт агымын каршы яклап кына хәрәкәт итәргә;

6. Югары күрүчәнлек жилетын кулланырга яки кием-салымга яктылыкны кире кайтаручы элементларны беркетергә.

7. Торак яки эш урынында тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Җил көчәйгәндә:

1. Биналардан чыгуны чикләргә киңәш итәбез. Балаларны караучысыз калдырмау мөһим.

2. Әгәр көчле җил чыкканда урамда булсагыз, подъездга кереп качарга киңәш итәбез. Йорт диварлары янында көчле җилдән качарга кирәкми, чөнки түбәдән шифер һәм башкалар төшәргә мөмкин.

3. Урамда реклама щитларыннан, элмә такталардан, юл билгеләреннән, электр тапшыру линияләреннән ераграк торырга кирәк.

4. Зур агачлар янында булырга, шулай ук алар янында автотранспорт куярга ярамый.

5. Көчле җил вакытында электр тапшыру линиясе астында басып тору һәм өзелгән электр үткәргечләргә килү куркыныч.

6. Җил ваткан пыяла куркыныч тудырырга мөмкин. Төзелеп килүче яки ремонтлана торган биналар янында мондый куркыныч арта.

7. Барлык тәрәзәләрне тыгыз ябарга, балкон һәм лоджияләрдән очып төшәрлек әйберләрне алып куярга кирәк.

8. Торак яки эш урынында тәрәзәләрдән мөмкин кадәр ераграк торырга кирәк.

Игътибарлы һәм сак булыгыз!

Теләсә нинди бәла булган очракта сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләрне бердәм чакыру номерына – «101,112» мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе һәм шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.

Россия ГТХМның ТР буенча баш идарәсенең «Ышаныч телефоны» 8 (843) 288-46-96.