Татарстан Республикасы предприятиеләрен хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча илкүләм проектта катнашырга чакырабыз

2021 елның 9 декабре, пәнҗешәмбе

Россия Федерациясе Президенты В.В. Путинның 2018 елның 7 маендагы 204 номерлы Указы нигезендә хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру ил үсешенең өстенлекле бурычларының берсе буларак бүлеп бирелгән. Куелган максатны тормышка ашыру өчен «Хезмәт җитештерүчәнлеге һәм халыкны эш белән тәэмин итүгә ярдәм итү» милли проекты эшләнгән.

Татарстан Республикасында хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча эшләр 2013 елдан бирле алып барыла, ул Татарстан Республикасы сәнәгать һәм сәүдә министрлыгы ягыннан предприятиеләргә ярдәм итүнең нәтиҗәле коралы булып тора һәм оештыру һәм технологик үзгәрешләргә стимуллаштыруга юнәлдерелгән.

Предприятиеләр өчен эшләрне тормышка ашыру бушлай һәм Татарстан Республикасы бюджетыннан финанслана.

Хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча чараларны хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә Татарстан Республикасының төбәк компетенцияләре үзәге («Татарстан Республикасы Министрлар Кабинеты каршындагы Татарстан Республикасы энергия саклау технологияләре үзәге» ДАУ), алга таба - РЦК) башкара.

РЦК белән эшләр башкаруга килешү төзеп, катнашучы предприятиеләргә хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру проектларын гамәлгә ашыру өчен ташламалы кредит бирү мөмкинлеге бирелә (еллык 1%).

Эшләр «хезмәт җитештерүчәнлеге өлкәсендә компетенцияләр федераль үзәге» АККО (алга таба - «ФЦК» АККО) белән берлектә, Россия Федерациясе Икътисадый үсеш министрлыгы методологиясе нигезендә алып барыла.

Катнашучы предприятиеләрдә эш юнәлешләренең берсе-сынау проектын гамәлгә ашыру.:

- хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру мәсьәләләре буенча проект төркемнәре эшчәнлегенә методологик ярдәм күрсәтү һәм булдыру;

- хезмәт җитештерүчәнлеген үстерү резервларына комплекслы аудит үткәрү (техник-икътисадый тикшерү);

- хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру программасын эшләү;

- хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча агымнар-үрнәкләр булдыру (сакчыл җитештерү инструментлары эшкәртелә һәм җитештерүчәнлекнең сизелерлек үсешенә ирешелә, бу исә ирешелгән нәтиҗәләрне барлык предприятиеләргә таратырга мөмкинлек бирә);

- предприятиене үстерү максатларының җитәкчеләргә кадәр декомпозициясе;

- проект белән идарә итү методологиясен кертү;

- үзгәрешләр кертү һәм мотивацияләү системасын кертү;

- персоналны укыту, хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру, дәүләт ярдәме мәсьәләләре буенча семинарлар, практик тренинглар үткәрү.

Катнашучылар өчен максатчан әһәмиятләр-проектны тормышка ашыруның һәр елына хезмәт җитештерүчәнлеген 5% ка арттыру.

Сезнең предприятиегезгә хезмәт җитештерүчәнлеген арттыру буенча чараларны гамәлгә ашыру өчен катнашучы предприятиеләр исемлегенә керергә тәкъдим итәбез.