Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында консультация-кисәтү.

2022 елның 1 декабре, пәнҗешәмбе
Хөрмәтле гражданнар! «Татарстан Республикасының Гидрометеорология һәм әйләнә-тирә мохитне күзәтү идарәсе» ФДБУдан кергән хәбәр:   2022 елның 2 декабрендә төнлә һәм иртән Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыны белән томан көтелә. Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе хәбәр итә: Томанда: Әгәр дә сез табигатьтә булганда томанның калынайганын күрсәгез, урманда яки сулыкта ориентацияне югалтмас өчен чаралар күрергә кирәк. Томан юл хәрәкәтендә катнашучыларның барысына да куркыныч тудыра. Томанда автомобильдә хәрәкәт иткәндә артык үзгәртеп корулардан, узып китүдән, алгарышлардан баш тартырга кирәк. Томан шартларында күпчелек юл-транспорт һәлакәтләре алда баручы транспорт белән була. Шуны истә тотарга кирәк: томан ераклыкны яшерә-гадәти дистанцияне арттыру, тизлекне киметү урынлы. Кискен тормозлардан сакланырга кирәк: кирәк булганда тукталыш тизлеген шома киметергә кирәк. Сез тормоз педалына берничә тапкыр басыгыз, шуның белән артта йөргән машина йөртүчеләрен кисәтегез. Томанда хәрәкәт иткәндә машина йөртүчеләрнең арыганлыгы арта, саклык артык булмаячак. Явым-төшемдә: - урамда булганда сак булыгыз, электр линияләренең бөтенлегенә игътибар итегез; - үз хуҗалыкларыгызда начар ныгытылган конструкцияләрне ныгытыгыз, аларны юк итү кешеләрне җәрәхәтләргә китерергә мөмкин; - шәхси йорт хуҗаларына яңгыр канализациясен һәм башка дренаж системаларын яңгыр суларын агызуга әзерләү буенча чаралар күрергә кирәк.  Бәла – каза булган очракта, сез һәрвакыт ашыгыч хезмәтләр чакыруының бердәм номерына - «112»мөрәҗәгать итә аласыз. Шалтыратулар тәүлек әйләнәсендә кабул ителә,  шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай.