Татарстан Республикасы территориясендә метеорологик күренешләрнең интенсивлыгы турында консультация-кисәтү.

2024 елның 6 мае, дүшәмбе
  7 май төнендә һәм иртән Татарстан Республикасы территориясендә һәм Казан шәһәрендә урыннарда һавада һәм туфракта туңу көтелә 0..-2˚.   Россия гадәттән тыш хәлләр министрлыгының Татарстан Республикасы буенча Баш идарәсе хәбәр итә: Халыкка һавада һәм туфрак өслегендә туңу вакытында киңәшләр. Кырау аркасында авыл хуҗалыгы культураларының – чәчәкләрнең,җимеш агачларының һәм көнбагыш культураларының, җылылык яратучы үсемлекләрнең зарарлану һәм һәлак булу куркынычы арта. Белгечләр үсентеләрне яклау буенча чаралар күрергә киңәш итә. Яшь үсемлекләрне кыраулардан коткару ысулы, бакчачылар еш куллана торган тәҗрибә үсемлекләрне каплау кулланыла. Материал аз җылылык үткәрүчәнлеккә ия булырга тиеш (тупас гофрирланган кәгазь, куык тасма, салам яки камыш җәймәләр). Мәдәниятне туңдырудан төтенләү  ярдәмендә дә якларга мөмкин, моның өчен төтен шашкалары яки төтен өемнәре кулланып. Дым шашкалары чәчәкле агач өчен зарарсыз төтен чыгара торган матдә катнашмасы белән тулган. Төтен шашкасы 8-10 минут эшли. Төтен өемнәрен әзерләү өчен, юеш салам, чыбык-чабык, үлән, торф, агач, чүп үләннәре, көнкүреш чүп-чары кулланалар - әкрен генә янган (пыскып) һәм күп төтен (тышкы яктан дымлы материалларны салырга мөмкин). Эш шунда ки, бакчаны кыраулардан, ә төтен уттан сакламый, ул җир өстендә ята һәм аңа суынырга мөмкинлек бирми . Бәла – каза очрагында сез һәрвакыт «112» бердәм ашыгыч хезмәтләр чакыру номерына мөрәҗәгать итә аласыз .Шалтыратулар тәүлек әйләнәсе  шәһәр һәм кәрәзле телефоннардан бушлай кабул ителә.