Аксубайда «Без коррупциягә каршы " дигән темага КВН узды

2018 елның 6 декабре, пәнҗешәмбе

Халыкара коррупциягә каршы көрәш көне кысаларында район мәдәният йортында районның мәктәпкәчә учреждениеләре хезмәткәрләре арасында «Без коррупциягә каршы " дигән темага КВН узды. КВНда МКУ " Мәгариф бүлеге» командасы Салават күпере” балалар бакчасы, МБДОУ «Кояшкай» балалар бакчасы, МБДОУ «Буратино «балалар бакчасы, “Ләйсән” балалар бакчасы командалары катнашты. Күңелле һәм тапкырлар командаларын жюри бәяләде: район прокуроры ярдәмчесе, Аксубай җирлекара үзәк китапханәсе директоры, Иҗтимагый совет рәисе, «Авыл таңнары» газетасының баш мөхәррир урынбасары, хатын-кызлар советы рәисе, ӘМР Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил, район мәдәният йорты директоры урынбасары, яшьләр һәм спорт бүлеге башлыгы. Командалар чыгышын 5 баллы система буенча бәяләделәр.

Бәйге дүрт этаптан торды. Беренче этап булып командаларның сәламләве..  Һәр команда команда рухын, команданың үзенчәлеген һәм яшьләрнең коррупция проблемасына мөнәсәбәтен күрсәтергә тиеш иде. «Өй биремен» нең икенче этабы - «Бирмәскә, алмаска!"сатирик һәм юмористик формада командалар проблеманың асылын күрсәтергә тиеш иде.  Сораулар һәм җаваплар конкурсы " Син миңа – мин сиңа!».  Конкурсның йомгаклау этабы музыкаль конкурс булды, анда катнашучылар танылган эстрада җыры көйләренә конкурс темасы буенча пародия булдырырга тиеш иде.

Уен башланыр алдыннан командаларга котлау сүзләре белән Башкарма комитет җитәкчесенең социаль мәсьәләләр буенча урынбасары Сергей Александров чыгыш ясады.       Коррупция хәзерге дөньяда иң зур проблемаларның берсе булды. Ул иҗтимагый тормышның барлык өлкәләрен, халыкның барлык катламнарын үз эченә ала.  Һәм бүген без сезнең белән гадәттәгечә юмор көчкә ия түгел, коррупция дип аталган әлеге авыруга каршы көрәшеп карыйк. Һәм без КВН күркәм традициягә әверелер дип ышанабыз һәм шуңа күрә быел без күңеллеләр  һәм тапкыр уздырылган клуб җиңүчесенә Аксубай муниципаль районы Башлыгының Күчмә Кубогын гамәлгә куярга булдык, дип билгеләп үтте район башлыгының коррупциягә каршы көрәш мәсьәләләре буенча ярдәмчесе Эльмира Крайнова

Барлык командаларда да күңелле һәм дәртле чыгышлар булды. Барысы да кызыклы булды. Барлык командалар да җиңүче булды, чөнки алар барысы да " тәвәккәлләп, үз командаларын җыйдылар, сәхнәгә чыктылар — бу инде җиңүчеләр!» Әмма иң яхшы командалар өчен конкурс та иде

Беренче урынны хаклы рәвештә «Буратино» балалар бакчасы командасы алды , икенче урынны «Салават күпере» балалар бакчасы командасы, өченче урынны «Кояшкай» балалар бакчасы командасы һәм дүртенче урынны «Ләйсән»балалар бакчасы алды.

Барлык командалар да тапкырлыкларын күрсәттеләр, аларның чыгышларында юмор һәм фантазияләр күп булды, ә иң мөһиме алар тамашачыларга өч сәгать позитив һәм яхшы кәеф бүләк иттеләр.

Коррупциягә каршы тору буенча эшне координацияләү комиссиясе әлеге конкурсны оештырды. КВН катнашучыларына призлар, КВНда катнашкан өчен грамоталар тапшырылды.