III Халыкара «Җәлил укулары» әдәби бәйгесе

2020 елның 23 ноябре, дүшәмбе

17нче ноябрь көнне III Халыкара «Җәлил укулары» әдәби бәйгесенең беренче (муниципаль) этабына нәтиҗәләр ясалды.

Әлеге бәйгене үткәрү максаты: сөйләм телен үстерү һәм матур әдәбиятка кызыксыну уяту, шигъри сүзнең асылын һәм аһәңен тоярга өйрәнү.

Бурычлары: Россия Федерациясе төбәкләрендә һәм чит илләрдә татар телен һәм мәдәниятен саклауда, үстерүдә ярдәм итү; М.Җәлилнең иҗади мирасын популярлаштыру, фронтовик язучылар иҗатына кызыксынуны арттыру; яшь буынны халык традицияләренә җәлеп итү; иҗади үсеш өчен шартлар булдыру; сәнгатьле уку-башкару осталыгын камилләштерүдә укучыларга шартлар тудыру; әдәби иҗатка сәләте булган яшьләрне барлау, таныту һәм сәләтләрен үстерү; әдәби-шигъри әсәрләргә карата уңай эмоциональ мөнәсәбәт тәрбияләү.

Әлеге бәйгедә районның барлык мәктәпкәчә тәрбия,  белем бирү оешмаларыннан укучылар һәм төрле өлкәләрдә эшләгән төрле яшьтәге 85 кеше  катнашты. Иң яшь катнашучыга 3, ә иң өлкәненә 75 яшь иде. Төрле  номинацияләрдә һәм төрле яшь үзенчәлегендә 17 катнашучы икенче турга узды. Аларның чыгышлары видеоязма форматында зона этабына  җибәреләчәк. Без аларга зур уңышлар телибез!