Массакүләм иҗтимагый чаралар үткәргәндә (Сабан туе) санитар-эпидемиологик кагыйдәләрнең таләпләре турында.

2021 елның 10 июне, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор идарәсенең Нурлат, Аксубай, Әлки, Чирмешән районнары буенча территориаль бүлеге, йогышлы һәм массакүләм йогышлы булмаган авырулар һәм агуланулар таралуны булдырмау максатыннан, массакүләм чаралар үткәргәндә, шул исәптән Сабан туе бәйрәмендә, түбәндәге таләпләрне үтәүне таләп итә:

- тире антисептикларын кулланып куллар гигиенасын үтәү мөмкинлеген оештырырга кирәк.

- туклануны оештырганда продукцияне саклау өчен суыткыч җиһазларының җитәрлек күләмдә булуын күздә тотарга кирәк.

- азык әзерләүне, ихтыяҗ булганда, санитар кагыйдәләрне катгый үтәү зарур.

- Ашларны бер тапкыр кулланыла торган перчаткаларда савыт-саба белән җибәрергә кирәк.

- ризык әзерләү өчен чимал һәм азык-төлек продуктлары, аларның килеп чыгуын, сыйфатын һәм куркынычсызлыгын раслаучы озату документлары булганда кулланылырга тиеш.

- азык-төлек продуктларын һәм әзер ризыкларны ташу, җитештерү, саклау һәм сату «Халыкның җәмәгать туклануын оештыруга карата санитар-эпидемиологик таләпләр» № 2.3/2.4.3590-20 СанПиН таләпләренә туры китереп башкарылырга тиеш

- ризык әзерләү һәм тарату белән шөгыльләнүче персоналның медицина тикшерүе һәм профиль гигиена укуы турында актуаль билгеләр куелган медицина кенәгәсе булырга тиеш.

- сәүдә һәм җәмәгать туклануы хезмәтләре күрсәткәндә хуҗалык итүче субъектларга Татарстан Республикасында яңа коронавирус йогышы таралуны булдырмау максатларында өстәмә санитар-эпидемияләргә каршы (профилактика) чараларны үтәргә кирәк:

Моннан тыш, сәүдә һәм җәмәгать туклануын оештыру өчен күчмә сәүдәгә тәкъдим ителгән ассортимент исемлеге бар.

Бер үк вакытта шуны да хәбәр итәбез: «Халыкның җәмәгать туклануы оешмаларына методик рекомендацияләр» №2.3.6.0233-21 МР 1.4 п. СанПиН нигезендә җәмәгать туклануы предприятиеләренә федераль дәүләт санитар-эпидемиологик күзәтчелеген гамәлгә ашыруга вәкаләтле органнар белән җәмәгать туклануы предприятиесен урнаштыру урыны буенча гамәлгә ашырыла торган ашамлыклар ассортиментын (меню) килештерергә киңәш ителә.

Тулырак сайтта: aksuba@tatar.ru