Эре мөгезле терлекләрне ясалма орлыкландыру буенча республика операторлар конкурсы.

2024 елның 27 июне, пәнҗешәмбе
Биектау районында «Элита» ДПП АҖ базасында эре мөгезле терлекләрне ясалма орлыкландыру буенча 46 нчы республика операторлар конкурсы узды. Тантаналы ачылышта Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры урынбасары Гөлүс Баязитов, «Элита» ДПП АҖ генераль директоры Фәннур Зарипов, муниципаль районнарда авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек хуҗалыгының җитештерү маркетинг бүлеге консультантлары, аграр югары уку йортлары һәм урта махсус уку йортлары студентлары катнашты. Конкурста республиканың 43 районыннан 69 белгеч катнашты.    Терлекчелектә көтүнең үрчү нигезендә ясалма орлыкландыру тора, ул хайваннарның генетик потенциалын арттыру, сыйфатлы яхшыртуның мөһим алымы булып тора. Бу һөнәр мөһим, ул терлекчелек үсешенең двигателе булып тора.  Конкурста « Молко» ҖЧҖннән Андрей Ижотов һәм район ветеринария берләшмәсеннән Рөстәм Мотыгуллин лаеклы чыгыш ясадылар .