«Заступник» проекты турында.

2024 елның 26 сентябре, пәнҗешәмбе
Татарстан Республикасы Рәисе Р. Н.Миңнехановның 20.08.2024 № 40444-МР йөкләмәсе нигезендә һәм Татарстан Республикасында Террорчылыкка каршы комиссия утырышы беркетмәсенең 8.6 пунктын үтәү йөзеннән, Татарстан Республикасында Бала хокуклары буенча вәкаләтле вәкил эгидасы астында, Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән Министрлыгы һәм эчке эшләр министрлыгы белән хезмәттәшлектә Татарстан Республикасы буенча «заступник»яңа проекты эшләтеп җибәрелде. «Заступник» проекты Сколково инновацион үзәге резидентлары белән берлектә «заступник «ярдәм үзәге» коммерцияле булмаган автоном оешмасы тарафыннан гамәлгә ашырыла. Проект кысаларында «Заступник» түләүсез мобиль кушымтасы эшләнгән, ул үз категориясендә Рунетның иң яхшы кушымтасы дип танылган һәм Россиянең барлык төбәкләрендә эшли. «Заступник " — ул ашыгыч хәлдә балаларга бәла сигналын бирергә генә түгел, ә иң мөһиме, ата-аналар бергәлегенең һәм ашыгыч хезмәтләрнең ярдәмен кыска вакыт эчендә-нибары 2 минуттан алырга мөмкинлек бирә торган бердәнбер бушлай мобиль кушымта. Кушымта «хәвефле төймә» кебек эшли, балаларга ашыгыч хәлләрдә ярдәм итә һәм күзгә күренми торган контроль функциясен үз эченә ала, бу ата-аналарга баланың кайда булуын күзәтергә мөмкинлек бирә. «Заступник " балаларны экстремаль ситуацияләрдә үзләрен ничек тотарга өйрәтә, бу аларны мөмкин булган куркынычларга әзеррәк итә. Кушымта ашыгыч хезмәтләр системалары белән интеграцияләнгән, бу тиз арада ярдәм күрсәтергә мөмкинлек бирә. «Заступник» проекты федераль дәрәҗәдә югары бәя һәм ярдәм алды. Россия Федерациясе Мәгариф министрлыгы мондый кушымталарны мәктәпләрдә интеграцияләүне тәкъдим итә. Интернет-инициативаларны үстерү фонды һәм Россия Федерациясе цифрлар министрлыгы «цифрлы технологияләр» федераль проектына һәм «Россиянең цифрлы икътисады» милли программасына кертү өчен «Заступник»проектын тәкъдим итә. Ышанам ки, әлеге кушымтаны эшләтеп җибәрү балаларыбызның якланганлыгын арттырачак һәм ашыгыч хәлләрдә ярдәм итүнең өстәмә механизмын булдырачак. Проектның һәм «Заступник» мобиль кушымтасының кыскача видео күзәтүен түбәндәге сылтамалар буенча терким: https://t.me/zastupniki/1865, https://t.me/zastupniki/1865, социаль челтәрләрдә, интернет-ресурсларда, ата-аналар чатларында, шулай ук ведомство буйсынуындагы оешмаларда урнаштыру өчен листовка. Листовка Кәкре форматта да бар.