«Татарстан Республикасы халыкны эш белән тәэмин итү үзәге» дәүләт казна учреждениесенең Аксубай районы буенча бүлеге хәбәр итә:

2024 елның 13 сентябре, җомга
Хәзерге вакытта күләгәдәге икътисад белән көрәш тормыш өчен кирәклегә әйләнә. Аның иң киң таралган чагылышы - рәсми булмаган мәшгульлек, ягъни хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсми рәсмиләштермичә эшләү. «Конвертта " югарырак хезмәт хакы алганда, кешеләр күбрәк югалтуларын оныталар. Россия Федерациясе Хезмәт кодексы мәҗбүри тәртиптә эш бирүчеләрнең хезмәт килешүе төзү юлы белән эшкә алганда хезмәткәр белән хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштерү бурычын билгеләде. Шул ук вакытта Хезмәт кодексы шартнамәләрнең ике төренә: граждан-хокукый һәм хезмәт шартнамәләренә бүленә. Хезмәт хокукы, граждан хокукыннан аермалы буларак, ялланган хезмәт затларын яклауга социаль юнәлдерелгән. Эш бирүчеләр хезмәткәр белән гражданлык-хокукый шартнамә: подряд, түләүле хезмәт күрсәтү шартнамәсе һ.б. төзегәндә, мондый хезмәткәрләргә хезмәт законнары кагылмый, шуңа күрә гарантияләр һәм компенсацияләр дә кагылмый. Эш бирүче белән хезмәт мөнәсәбәтләрен рәсмиләштермәү хезмәткәр өчен дә, эш бирүче өчен дә тискәре нәтиҗәләргә китерә: хезмәткәр барлык социаль гарантияләрсез кала; хезмәткәр шулай ук травматизмнан һәм һөнәри авырулардан якланмаган, чөнки ул «производствода бәхетсезлек очракларыннан һәм һөнәри авырулардан мәҗбүри социаль иминләштерү турында»гы Законның гамәлдә булу өлкәсеннән төшереп калдырыла.; хезмәткәр хезмәт өчен түләүнең гарантияләнгән минималь күләменнән мәхрүм ителә. Эш бирүчегә хезмәт хакын законсыз түләүне билгеләгән өчен РФ Хезмәт кодексының 419 маддәсендә каралган җаваплылык яный. Бу очракта эш бирүче дисциплинар, матди, шулай ук гражданлык-хокукый, административ һәм җинаять җаваплылыгына тартыла.